Blog

19 Temmuz 2017

Uzun Yürüyüşler İçin Beslenme Planı

Etkinliğe başlamadan önce karbonhidrat depolarınızın (yedek depo) dolu olmasını sağlayınız. Bir gece öncesinde, büyük porsiyonlarda domates ya da sebze soslu makarna (et ya da peynirli soslar yerine) ya da karbonhidratça zengin bakliyat ve pilav ile besleniniz. Sabah kahvaltınız karbonhidratça zengin; ballı, reçelli ekmek; kuru üzüm, incir, kayısı, kek vs. içermelidir.

Gün içerisinde yemek için yüksek karbonhidrat içeren gıdalar alınız. Örneğin, muz, ballı sandviçler, makarna,barbunya pilaki ya da patates salatası hızlı ve yavaş yanan karbonhidrat karışımlarını içerirler. Bazen yemek molası için durmak mümkün olmayabilir, bu durumda kek, bisküvi, kuru kayısı, incir, hurma, az miktarda fındık, ceviz gibi gıdalar yürüyüş sırasında yemek için uygundur.

Susuz kalmak, uzun vadede karbonhidrat yakıtının tükenmesiyle eş değerdir. Kışın yanınızda sıcak meyve bazlı içecekler bulundurunuz. Bu tür içecekler vücut sıcaklığınızı korumanıza yardımcı olacak, aynı zamanda da sıvı alımını ve enerji için şeker gereksiniminizi sağlayacaktır. Zencefil eklenmiş sıcak su ile seyreltilmiş elma suyunu deneyiniz. Dolaşım bozukluğundan yakınıyorsanız, el ve ayak parmaklarınıza kan pompalayan zencefil soğuk kış koşullarında yürüyüşlerde çok işinize yarayacaktır.

Doğa Yürüyüşü Bilgisi, Eğitim Yazıları , , , , ,

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir