Blog

20 Temmuz 2017

Kış Malzemeleri

Sırt çantaları

Bu etkinliklerde metal desteklerle güçlendirilmiş ve sırt sistemi ayarlanabilir bir çanta kullanılır. Çanta kullanıcı boyunun 10 cm üstünden daha büyük olmamalıdır. Örneğin, 170 cm boyunda biri için 70+10 L’lik bir çanta idealdir. Bu tip çantalarda ağırlık merkezi bel kısmına yakın olduğu için vücudu daha iyi kavrarlar. Çantalarda ağır olan eşyalar vücuda yakın yerleştirilmelidir.

Uyku tulumları

Uyku tulumlarında rahat etmek için karşılaşılacak sıcaklıktan daha düşük sıcaklık değerlerine sahip tulumlar kullanılmalıdır. Gece sıcaklığı -26°C’ye düşecekse, -35°C’lik bir uyku tulumu kullanmak doğru olacaktır. Çeşitli uyku tulumu dolguları vardır: kaz tüyü, Primaloft, Microloft, Qualofill, Polarguard, vs. Tulum başlık kısmı olan mumya tipi olmalıdır. Ayrıca fermuar boyunca ısı kaçağını engelleyen bir kapak ve boyun etrafında yaka olmalıdır. Uyku tulumlarında, tulumun sizi sıcak tutması ve rahat ettirmesi beklenir. Tulum çok büyük ise, ısı taşınım akımları için geniş boşluklar kalır ve ısınamazsınız. Çok fazla boş alanı olan uyku tulumlarında, boşluğu doldurmak için giyim katmanları giyilebilir. Etkinlikte kullanacağınız uyku tulumunu -35°C’lik seçebilirsiniz veya -17°C’lik bir üç mevsim uyku tulumunu bir buhar bariyer astarı (2,5-5 derece ekler), bivak torbası (2,5-5 derece ekler) ile birlikte kullanabilirsiniz. Her seçeneğin fiyat, ağırlık ve çantanızda kaplayacağı hacim açısından olumlu ve olumsuz yanları olduğunu unutmayınız.

Köpük matlar

Çadır altında kalan kardan kendimizi yalıtmamız gerekmektedir. Köpük matlar (Ensolite) ya da şişirilebilir matlar (Thermarest) iyi yalıtım sağlar. Yalıtım malzemenizin en az 12,7 mm kalınlığında olması gerekmektedir (9,5 mm’lik iki yaz matı veya 9,5 mm’lik yaz matının üzerine bir Thermarest mat). Tüm vücudunuzun yalıtımını sağlayacak uzunluk mat kullanmak yararlıdır.

Ocaklar

Bir çok durumda pişirmek için ocak ve yakıt alınır. Ocağınızın ısı veriminin yüksek olması gerekmektedir. Ocağı kardan yalıtmak ve ısı kaçağını en aza indirmek için, ocak ile birlikte kullanılan alüminyum yansıtıcıların yada özel üretilmiş ısı tutucuların kullanılması uygundur. Rüzgar siperleri, ısıyı yoğunlaştırmak için yararlıdır. Kışın ocakları ateşlemek zor olabilir. White gas ön ısıtmada asla kullanılmamalıdır. Bunun yerine bir miktar alkol yada benzeri sıvı ile ocağı ateşlemek daha iyidir.

Yakıt – Su için kar eritmeniz gerekiyorsa kişi başına her gün için 250 mL yakıt hesaplayınız. Su varsa kişi başına günde 125 mL yakıt yeterli olacaktır. Kötü hava koşulları, suyun olmaması gibi durumları göz önünde bulundurarak fazladan en az bir günlük yakıt fazlası bulundurunuz.

Dağcılık Bilgisi, Doğa Yürüyüşü Bilgisi, Eğitim Yazıları, Kampçılık Bilgisi , ,
Bir Yorum
  1. Kış ayları için ihtiyacımız olacak malzemeleri detaylı teknik bilgi ile anlatımınız için teşekkür ederim.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir