Blog

20 Temmuz 2017

Uyku Tulumuna Girmeden Önce Yapılması Gerekenler

Akşam yemeğinden sonra, şişeler için sıcak su hazırlanması, malzemelerin düzenlenmesi ve yatma zamanı. Bu genel sıralamadır:

1. Uyku tulumunuza girmeden önce ısınınız. Uyku tulumunuza girmeden hemen önce, bir kaç kere yükseğe zıplayarak ısınmayı sağlayınız.
2. Ertesi gün gerek duyacağınız giysileri/malzemeleri, su şişelerini ve kahvaltınızı hazırlayarak gece donmayacak biçimde yalıtınız.
3. Çadır girişine oturarak botlarınızdaki karları süpürünüz. Botlarınızı bir çöp torbasına koyunuz.
4. Çadırınıza giriniz, kapısını kapatınız. Havalandırma bacalarının açık olup olmadığını kontrol ediniz.
5. Uyku tulumunuzda rahat edeceğiniz iç giyimle kalıncaya kadar soyununuz. Ne kadar çok katman giyilirse o kadar iyi yalıtılmış ve o kadar sıcak olunur (iç çamaşırlarınızla uyunuz diyen efsanenin tersine). Ancak çok fazla giyinmek, uyku tulumundaki ölü hava boşluğunu sıkıştıracağı için, tulumun verimini azaltabilir.
6. Islak yada nemli giysi katmanlarını, özellikle çorapları, çıkararak kuru olanları ile değiştiriniz.
7. Uyku tulumunuzu önceden hazırladığınız sıcak su şişeleri ile veya vücudunuzla ön ısıtınız. Tulumunuzu ısıtmak için koyacağınız sular, sabah vücut sıcaklığında olacağı için daha çabuk kaynar.
8. Nemli giysilerinizi uyku tulumunuzda vücudunuza yakın yerde tutunuz. Bu onların gece boyunca kurumalarını sağlar.
9. Botlarınızı uyku tulumunuzun torbasına koyarak (torbayı ters yüz ediniz) ayaklarınızın arasına yerleştiriniz. Bu, botlarınızın gece donmasını ve ayaklarınızın ıslanmasını engeller.
10. Su şişelerini ve gıdayı tulumunuzun içine alınız.
11. Bir bere ve polar patikler sizi sıcak tutması açısından önerilir.
12. Yüzünüz uyku tulumunun dışında olacak şekilde uymayı deneyiniz. Bu, tulumun içinde (kaz tüyü tulumlar için felaket olabilir) nem birikimini azaltır. Ensede küçük bir açıklık bırakmak, boğazın tümünü sarmaktan daha iyi olabilir (bazı kişiler kapalı-kalma korkusuna kapılabilir-klostrofobi-ve uyumada zorlanabilir).
13. Tahminen, gece boyu birkaç kere uyanabilirsiniz. Bu, soğuk havada normaldir. Vücudunuz, sıkışmış dokular nedeniyle yatış şeklini değiştirme ve kasların daha fazla ısı üretmesi için hareket etme gereksinimi duyabilir. Hala üşüyorsanız, bir miktar protein yiyerek “ocağınıza kömür atınız”. Bu da işe yaramıyorsa, fazladan sıcaklık için çadır arkadaşınızı uyandırınız. Birbiri ile uyumlu tulumlarla tek bir uyku tulumu yaratılarak, partnerden ısı transferi kolaylaştırılır.
14. Çadırda 10 saat veya daha fazla kaldığınızda gecenin bir yarısında ihtiyaç gidermeniz gerekebilir. Mutlaka, ihtiyacınızı gideriniz!. Aksi takdirde, uyuyamazsınız ve vücudunuz fazladan sıvıyı sıcak tutmak için enerjisini boşa harcayacaktır. Ne kadar hızlı çıkıp geri geleceğinize ve o kadar da üşümeyeceğinize şaşıracaksınız.
15. Çadırda, sıcak bir içecek için bir termos bulundurmak yararlıdır.

Dağcılık Bilgisi, Eğitim Yazıları, Kampçılık Bilgisi , ,

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir