Blog

19 Temmuz 2017

Giyinme Teknikleri

1. Sabahleyin kalktığınızda (ve gün sonunda kampta) sıcaklık gibi etkinlik düzeyiniz de düşük olacaktır. Kahvaltınızı yapıncaya ve etkinlik düzeyiniz artıncaya kadar, hepsi değilse de, bir çok katmanı giymeniz gerekir.

2. Etkinliğe başlamaya hazır olduğunuzda, öncelikle deri bir bot kullanıyorsanız ısıyı dışarıya veren metal bir termosa sıcak su doldurarak ayakkabılarınızı ısıtınız. Bu ayaklarınızdan yüksek oranda ısı kaçağını önleyecektir. Etkinliğe başlarken, ısı üretmeye başlayacağınız için ara katmanlardan bir kısmını çıkarmanız gerekecektir. Püf nokta, etkinlikten hemen önce üşümeden, soğuğu hissetmeye başladığınız noktaya kadar soyunmaktır. Bunu yapmamak, aşırı ısınma, terleme ve ısı kaybı nedeniyle yürüyüş başlangıcından 10 dakika sonra ara katmanları azaltmak için durmaya neden olacaktır. Fermuarları açmak/kapamak, kolları sıvamak/indirmek, başlığı çıkarmak/giymek sıcaklığın düzenlenmesine yardımcı olur.

3. Birkaç dakikadan daha fazla durursanız, üşümeyi engellemek için bir katman daha giymeniz gerekir. Giysi katmanını elinizin altında bulundurunuz.

4. Düşme sonucu yada bir ağaçtan düşen kar altında kaldığınızda, giysilerinizi silkerek karın atılmasını sağlayınız. Bunu yapmamak, çoğu zaman karın giysinizin üzerinde erimesine ve giysinizin donmasına neden olur.

5. Etkinlik düzeyinin azaldığı ve sıcaklığın düştüğü gün sonunda ek ara katmanlara gereksinim olur. Bir kere soğumaya başladığınızda tekrar ısınmak vücut kaynaklarının (kalori) yüksek miktarda harcanmasına neden olur. Bu nedenle, üşemeye başlar başlamaz giyinin. Hava daha da soğuyacağı için düşündüğünüzden daha fazla giyinmek akıllıca olacaktır. Fazla ısındıysanız, uygun sıcaklığa düşmek için fermuarları açarak havalandırmayı arttırabilirsiniz.

Eğitim Yazıları, Kampçılık Bilgisi , , , , ,

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir