Blog

19 Temmuz 2017

Doğa Yürüyüşünde Giysiler

Doğa sporunda giysiler enerjinizi korumak, güvenli ve konforlu bir faaliyet geçirmek; iklim değişikliklerine  kolay adapte olmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Doğa sporları giyim üç katmandan oluşur.

İç Katman (Kuru Tabaka)

Giyimin tarzınızın ilk basamağını oluşturan iç giysilerin temel özelliği, vücudu kuru tutmaktır. Nem iletkenliği % 25 arttırarak ısı (enerji) kaybına  neden olur. Tene direkt temas eden giysilerin tasarımları vücudun terleme özellikleri ve rahatlığı dikkate alınarak farklı dokuma biçimleriyle hazırlanır. Vücudu sararak ikinci bir deri oluşturan bu giysiler, nemi vücut ısısıyla giysinin dış kısmına atar. Vücut ve giysi arasında oluşan kuru tabaka iletkenliği keserek koruma sağlar. Giysi üretiminde hızlı kuruma, ısı tutuculuk, ıslak olduklarında ısı koruma yeteneklerinin bir kısmını muhafaza etmeleri nedeniyle sentetik malzemeler kullanılır.

Orta Katman (Isı Yalıtımı)

Orta katmanı oluşturan giysilerin temel özelliği vücut sıcaklığını korumak ve dengelemektir. Bu nedenle giyimde koşullara uygun farklı dokuma sıklıklarında (100-200-400 denye) hazırlanan sentetik giysiler tercih edilir. Orta kat giysilerin gözenekli yapıları vücut neminin dışarı atılmasında kolaylık sağlar, çok amaçlı giysiler (solumayan kumaşla desteklenmiş orta kat) bu işlevleri engelleyeceğinden tercih edilmez. Orta kat giyim, farklı kalınlıklarda amaca uygun ince katlardan oluşur, bu özellik vücut ısısının yükselmesi-düşmesi durumunda uygun ısı yalıtımının yapılmasını sağlar. Soluyabilir kumaşlarla birleştirilerek hazırlanan orta kat giysiler rüzgar durduruculuk özellikleri nedeniyle ısı kaçağı yaratmadan vücut nemini uzaklaştırmada önemli bir avantaj sağlarsa da; aktif olunmayan durumlarda ısı kaçağına neden olur.

Dış Katman (Koruyucu Kabuk) 

Doğa sporları giyim tarzı vücudu kuru ve sıcak tutma özelliği göz önüne alınarak hazırlanır.Atmosferik koşulların oluşturduğu yağmur, kar, rüzgar gibi etkenlerden korunmak için bir dış katmana ihtiyaç vardır. Dış katmanın temel işlevi orta ve iç katmanın özelliklerinin korunmasını sağlamaktır. Soluyabilir malzeme teknolojileriyle hazırlanmış dış katmanların önemli özellikleri hafif, soluma kabiliyeti ve dış kumaş dayanımlarının  yüksek oluşudur. Dış katman üretim teknolojisi malzemeyi tamamen sızdırmazlık ve soluyabilirlik özelliği ile donatmasının yanında ilave havalandırmalarla destekler. İç, orta ve dış kat giyim tüm vücudu saracak bir biçimde hazırlandığında giysi donanımı  tamamlanmış olur.

Doğa Yürüyüşü Bilgisi, Eğitim Yazıları , , , , ,

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir