Blog

19 Temmuz 2017

Doğa Sporlarında Az Bilinen Riskler

Yaşamın her alanı gibi doğa sporları da çeşitli riskler içerir. Bu güne kadar konu ile ilgilenmiş bir çoğumuzun bildiği gibi riskler, insanları doğa sporlarından uzaklaştırabildiği gibi, kendisine de çekebilmektedir. Önemli olan, bu riskleri tanımlayabilmek ve yeri geldiğinde doğru karar verebilme yeteneğine sahip olmaktır.

Riskler konusu, doğa sporlarında önemli bir yere sahip olması nedeniyle bir çok kişi tarafından detaylıca incelenmiş bir konudur. Ancak, bir çoğumuzun sadece doğada karşılaştığında aklına gelen bazı riskler de vardır ki, bu riskler de insanın süre giden hayatını rayından çıkartabilir. Kıyıda köşede kalmış, fazla önemsenmeyen bu riskleri farkedebilirsiniz, siz de hayatınızın değişmesine neden olabilirsiniz.

Uzun süreli yürüyüşlerde kamp için konakladığınız, içinden geçtiğiniz ya da tepelerden kuşbakışı farkettiğiniz öyle yerleşim yerleri, köyler görebilirsiniz ki, yaşamınızın geri kalanını orada geçirmek isteyebilirsiniz. İnsanların sıcaklığı ve güleryüzü, evlerin uzun yıllar boyunca dimdik ayakta kalıyor olması, doğanın duru, dipdiri ve bozulmamış bir şekilde kucak açması, sizi rutin şehir hayatınızdan koparabilir. Şehirdeki problemli yaşamınız, sadece oraya ait olan dertler ile birlikte tümüyle geride kalabilir.

Günübirlik yürüyüşlerde bile hayatınızı değiştirecek pek çok risk (!) ile karşılaşabilirsiniz. Bir çiçeğin öyküsünü dinlediğinizde bugüne kadar hiç görmeden yanından nasıl geçtiğinize; yaşadığınız şehre bu kadar yakın doğal ortamların olduğunu nasıl bilmediğinize; giydiğiniz, kullandığınız, yediğiniz, içtiğiniz şeylerin sizdeki etkileri üzerine neden düşünmediğinize hayıflanabilirsiniz.

Doğada tek başınıza kaldığınızda neler yapacağınızı az buçuk kestirebilirseniz, doğada gezmenin yalınlığı ve istediğin yere gidebilme özgürlüğü başınızı döndürebilir. Önceleri evinizden dışarı çıkmaya korkarken, artık tüm dünyayı gezmeyi hayal edebilir hale gelebilirsiniz.

Yeni bir yaşam kurmak, hayatı yeniden öğrenmeye başlamak için hiçbir zaman geç değildir derler. Bu riskleri de düşünerek doğa sporları yapmaya hazır mısınız? Unutmayın, bir yolculuktan geri döndüğünüzde siz, eski siz olmayabilirsiniz.

Fatih Bazman

Dağcılık Bilgisi, Doğa Yürüyüşü Bilgisi, Eğitim Yazıları , , ,

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir