Blog

3 Ekim 2010

Çocuklarla Doğada Kamp Etkinliği Raporu

Doğa Gezginleri Derneği’ nce 2- 3 Ekim 2010 tarihlerinde Ankara – Çamlıdere / Çamkoru Gençlik ve İzcilik Eğitim Tesisi’ nde 1.’ si düzenlenen “Çocuklarla Doğada Kamp Etkinliği” başarıyla tamamlanmıştır.

7-11 yaş arası 4 çocuk, ebeveynleri ve dernek üyelerimiz olmak üzere toplam 12 kişinin katılımıyla gerçekleşen bu etkinlikte oldukça keyifli anlar yaşadık.

2 Ekim 2010 Cumartesi sabah 09.00 Doğa Gezginleri Derneği’ nden yola çıktık. 11.00 civarında kamp alanına ulaştık. İlk önce Türk Bayrağı ile Gezginder Bayrağı’ nı bayrak direğine astık. Sonra kamp liderimiz; çocuklar, aileleri ve dernek  üyelerine tanışma oyunları oynattı. Malzemelerimizi arabalardan indirdikten sonra çadır alanı için en uygun yeri seçtik. Daha sonra çadır kurulacak alanları taşlardan ve kozalaklardan temizledik. Çocuklarımız ve ailelerinin kalacağı, kurulumu farklı 4 çadırı çocuklarımızla beraber kurduk. Böylece çocuklar, çadır pollerinin açılması, klipslere takılması, kazıkların çakılması gibi detayları öğrendiler, tekrar ettiler. Çadır içlerine matlarını ve uyku tulumlarını yerleştirdiler.

Öğle yemeğimizin ardından liderimiz ve çocuklarımız önde olmak üzere yine hep beraber çevreyi keşif yürüyüşüne çıktık. Ormanlık alan içindeki yürüyüşümüzde yer ve ağaç mantarları gördük. Çocuklar oldukça çok çam ağacının ökse otu tarafından sarıldığına tanık oldular. Yolun kenarında karşımıza bir anda çıkan sincap, çocukları çok heyecanlandırdı. Öyle ki, uzun dakikalar sincabın tırmandığı ağacı izlediler. Kamp alanına dönünce yarışmalar yaptık. Akşam üzeri yemeğimizi ateş başında yedik. Gece ateşin başında sohbet ettik, çekirdek çitledik ve yine oyunlar oynadık. Kafa fenerlerimizi takıp kısa bir gece yürüyüşü yaptık. Saat 21.00’ de uyumak üzere çadırlarımıza çekildik. Öncesinde uyku tulumlarımızda nasıl uyuyacağımız, gece çadırdan dışarı çıkmamız gerekirse neler yapacağımızı konusunda bilgilendik.

3 Ekim 2010 Pazar sabah 07.00’ de uyandık. Sabah sporu ile kendimize geldik. Ateş dansı yaparak ısındık. Güzel kahvaltımızı yine ateş başında yedik. Kısa bir yürüyüşün ardından dün başladığımız yarışmalara devam ettik. Baykuşlar ile Saksağanlar arasında yapılan yarışma ve oyunların galibi Baykuşlar oldu. Öğlen civarı ateş başında toplandık. Hepimize katılım belgelerimiz dağıtıldı. Yarışma 1. ve 2. leri küçük hediyelerini aldılar. Fotoğlarımızı çektirdikten sonra Ankara’ ya yola çıktık. Yolda verdiğimiz yemek molası sonrası öğleden sonra 15.00 civarında Ankara’ ya döndük.

fotoğrafların devamı için tıklayınız

Fotoğraflar: Pelin Özgümüş – Hamiyet Avgan

Faaliyet ve Eğitim Raporları

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir