Blog

1 Haziran 2014

4. Aydos Dağı Erdak Tırmanış Etkinliği

ERDAK DAĞCILIK ROTASI

 

TARİHİ

31 MAYIS / 1 HAZİRAN 2014

 

HAVA DURUMU

31 MAYIS GÜNÜ HAVA AÇIK GÜNEŞLİ. 1 HAZİRAN GÜNÜ ÖĞLENE KADAR HAVA AÇIK VE GÜNEŞLİ. ÖĞLEDEN SONRA SİS VE BULUT OLUŞTU. PEŞİNDEN YAĞMUR BAŞLADI.

 

ZEMİN DURUMU

TAŞLIK VE PATİKA BİR YOL İLE BAŞLANILDI. DAHA SONRA KAYALIK PATİKA VE TAŞLIK ARAZİ İLE DEVAM EDİLDİ. KAYALIK BİR ALANDA KAYA GEÇİŞLERİ VE YER YER KAYA TIRMANIŞLARI YAPILDI. SON SIRTTA PATİKA TAŞLIK VE ÇARŞAK BİR TEPE ÇIKIŞI YAPILDI. SON DÜZLÜK, DÜZ BİR PATİKA VE ZİRVE ÇIKIŞ YOLU TAŞLIK.

 

TEKNİK MALZEME

KASK, GPS, PUSULA.

 

KAMP YERİ

İVRİZ KÖYÜ KAMP ALANI – 2100 METRE

 

TIRMANIŞ/km/saat

ZİRVE TOPLAM 6 KM.  6 SAAT, İNİŞ 9 KM 5 SAAT.

 

LİDER

TIRMANIŞ LİDERİ ERDAK DAĞCILIK: METİN HELİMOĞLU

GRUP EKİP LİDERİ: İZZET YAZICI

 

AKSAKLIKLAR

ERDAK DAĞCILIK ORGANİZASYONU ÇOK İYİYDİ.

 

ÖNERİLER

AYDOS DAĞI ERDAK ROTASI GÜZEL BİR ROTA, AYNI ROTA TERCİH EDİLMELİ.

 

KATILAN SPORCULAR

 • 1)     İZZET YAZICI
 • 2)     SUNA YAZICI
 • 3)     CEMAL TÖNGÜR
 • 4)     HAKAN ERKMEN
 • 5)     FATMA GÜL YILDIRIM
 • 6)     SADIK CANYURT
 • 7)     ÖMER ÇETİNKAYA
 • 8)     SABİHA DEMİR
 • 9)     YELDA AYHAN
 • 10)   GÜRKAN ATAMER
 • 11)   EYLÜL ATAMER
 • 12)   MURAT KURTULMAZ
 • 13)   GÜLLER KOÇ

GÜNLÜK / 31 MAYIS 2014-06-04

Etkinliğimiz, aracımızın sabah saat 05:15 de Güvenlik caddesinde ilk ekibi almasıyla başladı. Çetin Emeç Bulvarı 2. Durak, Balgat Konya Yolu Köprüsü 3. Durak, Konya Yolu Dikmen Üst Geçidi 4. Durağımızdı. 06:10 gibi aracımız Konya Ereğli’ye doğru Gölbaşı istikametinde harket etmiş oldu. İlk molamızı Hasan Dağı manzarası ile resim çekebilmek amacıyla bir benzin istasyonunda verdik. Saat 10:00 gibi Ereğli’de, Erdak Dağcılık’ın buluşma noktası olarak seçtiği Yunus Emre Parkı’ndaydık. Aracımız durur durmaz Erdak Dağcılık’tan görevli arkadaşlar, ekibimize sıcak bir Hoşgeldin dediler. Yapmamız gereken işlemler için, bizleri kayıt masalarına yönlendirdiler. Her bir katılımcıya Keşan ve Katılımcı Sertifikası verildi. Yunus Emre Parkı’nın bir kenarında, gelen misafirler için Çorba dağıtımı vardı. Çorbalarımızı içerken, bir yandan tanıdık yüzler görmeye başladık. Diğer illerden gelen arkadaşlarla, selamlaşmalar ve sıcak muhabbetler başladı.

 

Saat 12:00 de Atatürk anıtına doğru tüm gruplar, Erdak flaması öncülüğünde yürüyüşe başladı. Atatürk anıtında Soma’da hayatını kaybeden madenci şehitlerimiz ve tüm şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu yapılarak, İstiklal Marşı okundu. Yapılan törenden sonra toplu resim çekilerek, tüm katılımcılar İvriz Köyüne hareket etti. İvriz Köyünde tarihi kabartmaların bulunduğu alan gezilerek resimler çekildi. 2100 mt.de bulunan kamp alanına hareket edildi. Çadırlar kurulduktan sonra, Erdak Dağcılık tarafından akşam yemeği ikramı yapıldı. Bulgur Pilavı, Kavurma, Tulumba Tatlısı ve Ayran akşam yemeğimizdi. Akşam ateş etrafında toplanılarak türküler söylendi. Saat 22:00 de tüm katılımcılar çadırlara çekildi.

 

Gece 03:00 de 3448 mt. Rakımlı Aydos Dağı zirvesine doğru yürüyüş başladı. 220 kişilik bir yürüyüşçü grubu vardı. Bazı geçişler zorluydu. 6 saatlik bir tırmanış sonucunda zirve yapıldı. Toplu resimler çekildi. Zirve defteri yazıldı. Saat 10:00 gibi dönüşe geçildi. Başka bir rotadan iniş gerçekleştirildi. Saat 15:00 de kamp alanına dönüldü. Çadırlar sökülerek, sırt çantalarımız hazırlandı ve dönüşe geçildi. Kamp alanında dağcı arkadaşlarla vedalaşarak ayrıldık. Saat 18:00 de, biraz da yağmurdan ıslanmış bir vaziyette, mutlu ve yorgun, aracımızla Ereğli’den Ankara yönüne hareket etmiş olduk…

 

FOTOĞRAFLAR

İZZET YAZICI, CEMAL TÖNGÜR, HAKAN ERKMEN

GEZGİNDER SPORCU

Faaliyet ve Eğitim Raporları , , ,

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir